Demonstrace: Pravda nemá alternativu

Za pravdou je nutné si dnes stát více než kdy jindy. Velké množství alternativních médií, předvolební kampaň i vrchní představitelé našeho státu nás dovedli do situace, kdy je tento postoj nutné hlásat hlasitěji a hlasitěji, aby přehlušil lži, výmysly, hoaxy, polopravdy a fake news.

17. listopad je dnem, kdy se nejen studenti v letech 1939 a 1989 postavili totalitním ideologiím a jejich propagandě. Měli odvahu říci, že pravda zůstane pravdou a lež lží, jakkoliv ji budeme zkrášlovat. A ani stokrát opakovaná lež se nestává pravdou.

Co hůře, toto překrucování faktů je cíleno proti skupinám lidí, na základě kolektivní viny. Proti lidem, na základě jejich barvy kůže, sexuální orientace, víry či postižení. Je cíleno i proti dětem nebo lidem, kteří se sami nemohou bránit. A co hůře, když se tyto dezinformace ozývají i z Hradu, či poslanecké sněmovny. Co hůře, když na šíření dezinformací mají zájem i politici, aby oslabovali demokracii v této zemi. Co hůře, když pár stovek kilometrů za hranicemi obsadil totalitní stát území jiného státu a na základě lží, překrucování, fake news považuje dané území za svoje.

Tomu všemu se musíme bránit. A jeden z prostředků je i vyjít do ulic. Vyjít do ulic v den, který je pro nás tak důležitý. Sejdeme se 17. listopadu na Újezdě u památníku na počest obětí komunistického režimu. S proslovy u památníku vystoupí profesor Martin C. Putna, teolog Hayato Okamura, aktivista Jan Vrobel, politik Petr Kutílek a zástupci iniciativ Pulse of Europe a Češi pomáhají.  

Akce začíná v 15:00 na Újezdě a průvodem se v cca 16:00 vydáme přes Hradčanské náměstí, Karlův most a Národní na Václavské náměstí, kde se bude konat Koncert pro budoucnost.

Trasa průvodu: Trasa: Újezd → Karmelitská → Tržiště → Malostranské náměstí → Nerudova → Radnické schody → Hradčanské náměstí → Ke Hradu → Nerudova → Malostranské náměstí → Mostecká → Karlův most → Smetanovo nábřeží → Karolíny Světlé → Národní → Spálená → Purkyňova → Vladislavova → Charvátova → Jungmannova → Palackého → Vodičkova → Václavské náměstí.

Pravda nemá alternativu

Pořadatelská iniciativa Proti projevům nenávisti

Mluvčí iniciativy: Jan Cemper

Email: jan.cemper@gmail.com

Tel: 770 730 772

O Festivalu svobody

Festival svobody je platforma zastřešující akce pořádané různými iniciativami s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem. Záměrem festivalu je nejen oslavit výročí Sametové revoluce vytvořením uceleného programu pro návštěvníky, ale též společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti. Program zahrnuje kulturní a vzdělávací akce, happeningy, průvody či shromáždění. Ty probíhají na různých místech v Praze, jako je Albertov, Národní třída, Hradčanské náměstí, Kampa, ale do Festivalu svobody se s vlastním programem zapojují také desítky měst a obcí z Čech a Moravy. Vyvrcholením oslav je Koncert pro budoucnost na pražském Václavském náměstí, který v loňském roce navštívilo více než 40 000 lidí. Více informací o Festivalu svobody naleznete na stránkách www.festivalsvobody.cz.