17. listopadu se bude demonstrovat i proti politice hradu. Původně byl protest zakázaný.

PRAHA – Demonstraci nazvanou „Nezapomínáme!“ chystá platforma Proti projevům nenávisti v rámci oslav svátku 17. listopadu. Ta by měla připomenout události z roku 1939, 1989, ale i posledních let, měsíců a týdnů. „V roce 1939, 1989 se lidé vydali na odpor totalitním ideologiím. V roce 1939 navzdory nacismu, v roce 1989 rudé totalitě. Nesmíme však zapomínat nejen na tyto události a projevovat vděk všem, kteří se zasloužili žít v svobodnější zemi, ale nesmíme zapomínat i na možná nebezpečí. Zatím je to pozvolné utahování šroubů, ale pokud budeme mlčet – nezlepší se to,“ uvedl svolavatel Jan Cemper. Co organizátoři „pozvolným utahováním šroubů“ myslí vysvětluje prohlášení: „Nesmíme však zapomenout i na aktuální dění. 17. listopadu 2015 se prezident Miloš Zeman sešel na jednom pódium s extremistou Martinem Konvičkou, který už dlouhodobou dobu šíří paniku mezi občany. Nesmíme zapomenout na semínko nenávisti, které tu neustále zasévají islamofobní spolky, populisté a Kreml. Jako příklad jde zmínit jarní poškození kaváren a obchodů v Praze,“ píše se v prohlášení. Reagovat mají i na aktuální otázky: „To, že během čínské návštěvy bylo zakazováno lidem projevovat názor, vazalský dopis Číně, zakazování členovi vlády scházet se s duchovním, to vše jsou věci, které nás znepokojují,“ podotkl Cemper.cropped-14925401_733144593500417_8137536181465988983_n.jpg

Akce se právě na Hradčanském náměstí uskuteční úmyslně. „Vloni bylo k politickým agitacím prezidenta zneužito místo, které patří studentům a lidem k připomínce roku 1989,“ naráží Cemper na loňskou akci na Albertově. „Nechceme 17. listopadu zabírat místa jako Alberov nebo Národní k politickému protestu. Půjdeme za prezidentem přímo na Hrad,“ dodal Cemper.

Průvod z Hradčanského náměstí na Václavské náměstí, který bude následovat po projevech, byl původně zakázaný magistrátem. Aktivista se obrátil na soud, ten mu dal za pravdu a zákaz zrušil. „Zákaz průvodu byl činem nějakého horlivého úředníka, je ovšem zvláštní, že se počet příliš horlivých úředníku a policistů poslední dobou množí,“ naráží Cemper i na jednání policistů během návštěvy čínského prezidenta. Organizátoři akce dodávají, že nechtějí způsobovat žádné problémy. „Magistrát nemůže zakázat průvod jen proto, že jeho trasa povede poblíž jiného shromáždění. Musela by vést přímo přes dané místo, což se naší akce netýká. Muselo by vést přímo přes dané místo, což naše shromáždění nepůjde. Navíc, největší shromáždění příznivců prezidenta bude pravděpodobně na náměstí Republiky a bůh ví, jestli se tyto shromáždění vůbec uskuteční a v případně vůbec v kolik,“ píše se v prohlášení k zákazu.

Na samotné akci vystoupí mnoho zvučných řečníků. Například univerzitní profesor Martin C. Putna, socioložka Jiřina Šiklová, katolický duchovní Ladislav Heryán či aktivistka Apolena Rychlíková. Své zástupce bude mít na akci i Česká pirátská strana v podobě jejího předsedy Ivana Bartoše nebo Strana zelených v osobě místopředsedy Petra Kutílka.

Akce začne v 14:00 na Hradčanském náměstí. Průvodem následně dojde na Václavské náměstí, kde se uskuteční Koncert pro budoucnost. Demonstrace kampaně Proti projevům nenávisti bude i součástí Festivalu svobody 2016 a bude navazovat na oslavy svátku na Albertově.