Soud nám zrušil zákaz průvodu „Nezapomínáme!“

Městský soud v Praze zrušil zákaz veřejného shromáždění Jana Cempera na 17. listopadu 2016. 24. října se na úřední desce magistrátu objevila informace o zákazu veřejného shromáždění pro údajnou kolizi s již dříve ohlášeným shromážděním konaným tento den. Jan Cemper se proti tomuto rozhodnutí odvolal k příslušnému soudu.

„Zrušení zákazu shromáždění vítám. Zákaz byl absurdní,“ řekl Jan Cemper. Magistrát ho zakázal, protože v oblasti Klárova a náměstí Jana Palacha se má potkat s dříve ohlášenými shromážděními. Samotná trasa průvod však nebyla plánováno přes tato náměstí, ale jen okolo. „Magistrát nemůže zakázat jiné shromáždění jenom proto, že jde okolo jiného. Muselo by vést přímo přes dané místo, což naše shromáždění nepůjde. Navíc největší shromáždění příznivců prezidenta bude pravděpodobně na náměstí Republiky a bůh ví jestli se tyto shromáždění vůbec uskuteční a v kolik,“ dodává Jan Cemper.
Podle úřadu je skutečným účelem zamýšleného shromáždění „s největší pravděpodobností konání konfrontačního turné po třech statických shromážděních jeho názorových odpůrců, ve věcech migrace ideově blízkých názorům prezidenta republiky“. I to Jan Cemper odmítá. „Naše shromáždění plánujeme od května, kdy jsme o akcích příznivců prezidenta vůbec nevěděli. Samotné shromáždění na Hradčanském náměstí je nahlášeno od 17. května. Cestu okolo Klárova přes Mánesův most jsme volili proto, že z Hradčanského náměstí je to první velký most na druhý břeh. Nejbližší je Karlův most, ale ten je pro průvody nevhodný. Jednak je úzký a za druhé sem nesmí vjíždět auta. Navíc na mostě a v přilehlých ulicích chodí mnoho turistů a nechtěli jsme nikoho vyděsit. Nejsme jako Konvička, který vyvolal v nedávné minulosti svou nerozvážností paniku na Staroměstském náměstí,“ dodává organizátor.
Celá akce se uskuteční pod hlavičkou iniciativy Proti projevům nenávisti. Má připomenout události roku 1939 a 1989, ale také protestovat proti politice prezidenta Zemana. Organizátorům se například nelíbí to, že prezident Zeman mluvil loni na Albertově bok po boku s extremistou Martinem Konvičkou. Na akci má vystoupit například vysokoškolský profesor Martin C. Putna nebo socioložka Jiřina Šiklová. Již v současné době je na FB přihlášeno téměř tisíc lidí a dalšich 2 500 lidí účast zvažuje. Počet účastníků však do 17. listopadu jistě poroste. „Naším cílem jsou minimálně tři tisíce účastníků“, dodal Cemper. Akce bude součástí Festivalu svobody. „Ano. Naše shromáždění následuje po akademické akci na Albertově a průvod ukončíme na Václavském náměstí, kde se koná Koncert pro budoucnost tak, aby akce na sebe navazovaly,“ zakončuje Cemper.

14937364_732537610227782_4678164656003814849_n14595673_732537656894444_2733922967317001883_n