Tahle země patří všem „REFUGEES WELCOME“

Kdy? 17. listopadu 2015

V kolik? 13:00

Kde? Náměstí Míru, Praha

 

 

17. listopadu je dnem, který by neměl být zapomenut hned ze dvou důvodů, jako den boje lidí proti totalitním ideologiím.

Prvním je připomenutí obětí mladých studentů, kteří přišli o život rukou nacistů nebo byli za vyjádření svého názoru odvezeni do koncentračních táborů. Při jednom z protestů proti nacismu byl postřelen Jan Opletal, který 11. listopadu svému zranění podlehl. Jeho pohřeb se konal 15. listopadu na Albertově, odkud byla rakev s ostatky převezena na nádraží a odeslána na Moravu. Následné demonstrace, jež se změnila v protest proti okupaci, se zúčastnily tisíce lidí. Opět došlo ke střetům mezi demonstranty a pořádkovými silami. Hned následujícího dne se v Berlíně konala porada za účasti Adolfa Hitlera, jejímž výsledkem bylo rozhodnutí o uzavření českých vysokých škol na dobu tří let, zatčení a popravení 9 vedoucích představitelů studentské organizace.

Druhým je připomenutí 17. listopadu 1989. Ačkoliv mnoho z nás k tomuto dnu může mít mnoho připomínek a mnohý z nás očekávali mnohem více, jedno je jisté. Tento den nám přinesl některé zapomenuté svobody. Svobodu slova a vyjadřování, svobodu pohybu i mimo hranice Československa a například i svobodu vyznání.

A právě tyto činy a tyto hodnotit je dnes nutné připomínat jako nikdy před tím. Činy mladých lidí, kteří se nebáli perzekuce a vyšli do ulic navzdory mlčení většiny a v některých případech dokonce kolaborování s nacisty či prosovětským režimem. Hodnoty, na niž stojí současná Evropa a to je deklarace lidských práv. Tyto hodnoty se nás snaží některé skupiny lidí dnes potlačit. A nejde zdaleka jen o neonacisty nebo stalinisty. Jedná se i skupinky politiků, toužících k moci. Tito politici dnes volají po uzavírání hranic, po stavění nových plotů na hranicích, po zakázání Islámu jako víry nebo chtějí omezit lidem opačného názoru svobodu vyjadřovat se.

Zároveň některé skupiny lidí chtějí zakázat přístup do, nebo přes, ČR skupinkám migrantů utíkající před válkou nebo perzekucí jako jsme tu po mnoho let zažili také. Právě dění v roce 1939 zapříčinilo, že tehdejší ČSR, a později protektorát, opustili tisíce lidí. A tehdy je ze svých nových zemí, kam tito lidé utíkali, nikdo nevyháněl. Rok 1989 pak přinesl naději vrátit se těm, co utekli v 50. letech z ČSSR nebo po okupaci zeměmi Varšavské smlouvy (mimo Rumunska a Albánie) v roce 1968. Najednou jisté skupiny lidí, lidem v nouzi, nadávají do „čmoudů“ a opět rozdělují lidi podle národnosti, rasy i náboženského přesvědčení a zapomínají, že mezi námi je také spousta bývalých utečenců.

My tvrdíme, že lidi nelze dělit podle rasy, národnosti, či náboženství. Říkáme, že tahle země patří všem lidem dobré vůle.

Na akci vystoupí:
# pozvání přijela česká herečka, spisovatelka, moderátorka, politička a občanská aktivistka (například Amnesty International) Táňa Fischerová.
# Michal Berg – jeden z dobrovolníků, který jel pomáhat do Maďarska, zároveň člen předsednictva Strany Zelených a komunální zastupitel.
# Martin C. Putna – profesor, kterého Miloš Zeman odmítl jmenovat profesorem, a mimo jiné signatář petice proti „nenávistným projevům na demonstracích proti přijímání uprchlíkům

Na Václavském náměstí:
# Jan Vrobel – zde je část jeho vzkazu: „17. listopadu je revoluční svátek. Je to den, kdy naše společnost slaví boj za hodnoty, které stojí za to držet při životě, i když to není vždy bezpečné a pohodlné. 17. listopadu se v historii naší občanské společnosti vždy děly důležité věci. Dnes, v roce 2015, je nejvyšší čas, abychom si uvědomili, že demokracie nemůže existovat bez občanské společnosti, tedy aktivních lidí, kteří berou své životy, svobodu a s ní spojenou odpovědnost do vlastních rukou. Dnes zase bojujeme o hodnoty, na nichž stojí naše demokracie a na nichž toužíme stavět budoucnost. Ať už jsme levičáci nebo pravičáci, příznivci malého nebo sociálního státu, víme, co nechceme – nechceme šovinistickou, arogantní, nevzdělanou, rasistickou, malou a izolovanou společnost.“
# zástupce Studentského hnutí za solidaritu
# zástupce, jmenovaný Spolkem Podhradí.