Hoaxy

Paní Erma Peková ukradla a zneužila fotky z roku 1991 kdy na lodi Vlora připlulo do přístavu Bari asi 20 tisíc uprchlíků z Albánie. https://it.wikipedia.org/wiki/Vlora_(nave) Samozřejmě s komentářem, že se jedná i aktuální příliv uprchlíků…

Fotky jsou z tohoto filmu o této události https://www.youtube.com/watch?v=RIDOMHym7p4

Tyto staré fotky sdílí stále spousta lidí… Nejen tato uvedená stránka.

11070433_549461978535347_6632720681974444244_o

 

 

Velmi oblíbeným hoaxem je video: https://www.youtube.com/watch?v=M8xkYZNsKUY v kterém prý utečenci odmítají pomoc „Červeného kříže“ kvůli tomu, že se jedná o Červený kříž a podobnost loga s křesťanským křížem. Ve skutečnosti redakce ILpost.it udělal rozhovor se svědkem události Predragem Petrovičem.

„Uprchlíci – píše Petrovič ve svém e-mailu – strávil tři dny v zemi nikoho mezi Makedonií a Řeckem. V době, kdy video bylo točeno pršelo a uprchlíci strávil téměř dvě hodiny v dešti. Makedonské policie jim bránila překročit hranici (pozn. red. například ostanátými dráty). Pak Červený kříž přešel k distribuci pomoci pro uprchlíky v podobě jídla a vody. Uprchlíci byli naštvaný, protože jim nebylo umožněno překročit hranici do Makedonie. Proto odmítli pomoc a křičeli: „Ne! Ne! „.
http://www.ilpost.it/…/debunking-migrants-video-red-cross-…/